Achievers in School Academics/Sports

 

 

Sree Sankara Award 2015-2016 for the Most Outstanding Teacher Late.Smt. W. J. Nirmala Pushpam
Late Miss.A.Swarnambal Award 2015-2016 for the Most Promising Teacher Smt. T. Selvakumari

 

General Proficiency 2014-2015
Class Student Name
PREKG A A. JASHWANTH
PREKG B R.J. ASHWATH
LKG-A A. ASHVIKA
LKG-B R. SAI ANUSH
UKG-A NEHA NARENDRAN
UKG-B G. RAMASESHAN
I-A G.C. THARUN KUMARAN
I-B V. ANUSHREE
I-C K. SRINITHI
II-A DIVYASRSTHI SHUBRAMANEAM
II-A S. GOVARDHANAN
II-B S. AKSHAYA
II-C I. MOHAMMED AFFIQ
III-A S. SURYASREE
III-B D. PADMAPRIYA
IV-A A. SWETHA
IV-B A. AISHWARYALAKSHMI
V-A S. AADHITYA KRISHNAN
V-B S. ANUSHA
VI K. HARIHARA SUBRAMANIAN
VII J. HEMARANGAN
VIII P. SWETHA
IX P.R. JOTHI YAMINI
X K. RAJALAKSHMI
100% Attendance
Class Student Name
PREKG A S. SRIVARATHAN
PREKG B S. KAOUSHIK
UKG A P. SOWMYA
I-A P.D. SAKTHI
I-B V. ANUSHREE
I-C S. SARATHI
I-C V. SHARANI
I-C I.MOHAMMED AFFIQ
III-B D. YASHIKA
IV-A A. SWETHA
V-A K. MAHALAKSHMI
VII G.R. JAYALAKSHMI

 

 

 

 

 

 

SPORTS PRIZE WINNERS – 2015-2016
KABADI BOYS
S.NO WINNERS : SAMRUTHI (MAROON) RUNNERS : SAMATHA (BLUE)
1 S. YOGESH [X] B. AKSHAY RAMAN [X]
2 R.S. PUGAZHENTHI [VIII] G. SRI HARI HARAN [X]
3 V. SAIRAM [IX] D. DINESH [IX]
4 S. SANKAR NARAYANAN [IX] M. THARUN KUMAR [IX]
5 K.R. LOGESH KUMAR [VIII] K. GANANATHAN [IX]
6 R. JESHWANTH [X] J. GOPINATH [IX]
7 J. MUKESH [X] P. HARIHARAN [VIII]
8 K. BALA SUBRAMANIAN [IX] A. SAAIRAM [VII]
9 E. JAI GANESH [VIII] P.S. TARUN BALAJI [VII]
KHO-KHO BOYS
S.NO WINNERS : SARALA (GREEN) RUNNERS : SAMATHA (BLUE)
1 A. NAVEEN [X] B. AKSHAY RAMAN [X]
2 G. VIJAY VIGNESH [X] G. SRIHARIHARAN [X]
3 R. MADHAN [IX] D. DINESH [IX]
4 B. MUKESH KANNAN [IX] K. GANANATHAN [IX]
5 R. KISHORE [IX] R. GOPINATH [IX]
6 V. SANJIV [VII] M. THARUN KUMAR [IX]
7 P. NITHISH [VII] S. HASAN MOHAMMED [V]
8 S. KARNA [VIII] P. HARIHARAN [VIII]
9 V. KOLAGALAN [VIII] S. GANGA MUTHU [VII]
10 R. SIVA DHANUSH [VII] A. SAAIRAM
KHO-KHO GIRLS
S.NO WINNERS : SARALA (GREEN) RUNNERS: SAMYUKTHA (ORANGE)
1 G. ABIRAMI [X] S. JASMINE RISWANA [IX]
2 R. AKILA [X] P. SANJANA [IX]
3 M. SATHYA [X] B. PRIYA DHARSHINI [IX]
4 A. ASHA [IX] V.R. NIVEDHA SHALINI [X]
5 B.S. PRIYAVARSHINI [IX] H. SANDHYA [X]
6 G.R. JAYALAKSHMI [VIII] A. THARANI [X]
7 J. DIVYADHARSHINI [VIII] R.A. MONISHA [VIII]
8 B. SRINIDHI [VIII] H.N. MANJU SHREE [VIII]
9 V. MALAVIKA [VI] S.A. PRIYA DHARSHINI [VIII]
10 R. MEDHA [VII] S. RENUKA [VIII]
11 M.V. MRIDHUBASHINI [VI] S. VAISHNAVI [VII]
12 P. MONISHA [VII] S. SWETHA [VII]

 

THROW BALL GIRLS
S.NO WINNERS: SAMYUKTHA (ORANGE) RUNNERS : SAMATHA (BLUE)
1 S. JASMINE RISWANA [IX] D. GEETHALAKSHMI [X]
2 P. SANJANA [IX] S.P. DEEKSHANA [X]
3 B. PRIYADHARSHINI [IX] R. LAVANYA [X]
4 V.R. NIVEDHASHALINI [X] S. SADHANA [X]
5 H. SANDHYA [X] V.R. KEERTHANA [IX]
6 A. THARANI [X] P. SWETHA [IX]
7 R.A. MONISHA [VIII] P. KEERTHANA [VIII]
8 H.N.MANJUSHREE [VIII] S. SHREYA [VIII]
9 S.A. PRIYADHARSHINI [VIII] B. KEERTHIVANI [VII]
10 S. RENUKA [VIII] G. MAHALAKSHMI [VII]
11 S. VAISHNAVI [VII] S. SUBARNA [VI]
12 S. SWETHA [VII]  

 

ADAPTED FOOT BALL BOYS
S.NO WINNERS: SAMATHA (BLUE) RUNNERS: SARALA (GREEN)
1 A. NAVEEN [X] B. AKSHAY RAMAN [X]
2 G. VIJAY VIGNESH [X] G. SRIHARIHARAN [X]
3 R. MADHAN [IX] D. DINESH [IX]
4 B. MUKESHKANNA [IX] M. THARUNKUMAR [IX]
5 R. KISHORE [IX] K. GANANATHAN [IX]
6 S. KARNA [VIII] J. GOPINATH [IX]
7 V. KOLAGALAN [VIII]  
BADMITON BOYS
S.NO WINNERS: SAMRUTHI (MAROON) RUNNERS: SAMYUKTHA (ORANGE)
1 S. YOGESH [X] P. SRINIVASAN [X]
2 S. SANKARANARAYANAN [IX] R. PERIYASAMI [VIII]
3 J. MUKESH [X] J. KAMARAJ [X]
BADMITON GIRLS
S.NO                                                                          WINNERS: SAMYUKTHA (ORANGE) RUNNERS: SAMRUTHI (MAROON)
1 S. JASMINE RISWANA [IX] M. NAGASAI GAYATHRI [X]
2 H.N. MANJUSHREE [VIII] P. PRIYANKA [VII]
3 A. THARANI [X] G. KARTHIKA [IX]